Antikváriumok: antikvarium.hu | regikonyvek.hu
A számítógépek rohamos fejlődését - amely az ötvenes évek óriási méretű elektronikus berendezéseinek megjelenésétől napjaink modern és nagy teljesítményű kisszámítógépeinek megjelenéséhez vezetett - nagymértékben ösztönözték az adatfeldolgozás területén felmerülő igények.
A feldolgozandó adatmennyiség növekedésével a hagyományos, kézi módszerek egyre inkább csődöt mondtak, ami érthetően új eszközök és új megoldások keresésére ösztönözte a szakembereket.
Minthogy ugyanakkor az adatfeldolgozási feladatok jelentős-hányada nem egyéb, mint az adatok rendszerezése és kiértékelése a statisztika módszereivel, a statisztikai számítások kezdettől fogva részei voltak a Számítógépek alkalmazási területeinek.
A fejlődési folyamat odáig vezetett, hogy a legalapvetőbb statisztikai módszerek napjainkra a számítástechnikai kultúra szerves részévé váltak.
Ezeknek a gondolatoknak a jegyében született ez a könyv, amelynek célja, hogy a statisztikai módszereket egyszerű, közérthető és főként használható formában a kisszámítógépek tulajdonosaival megismertesse.
A könyvben található programokat az utóbbi években legszélesebb körben elterjedt C 64-es személyi számítógépen fejlesztettük ki.
Ez nem jelenti azt, hogy az Olvasók köréből kizártuk azokat, akik más típusú - de a BASIC nyelvet ismerő - személyi számítógépen dolgoznak.
Néhány kivételtől eltekintve - mint pl. a grafika kezelése - a programokban elsősorban a BASIC nyelv standard utasításkészletére támaszkodtunk, kerülve a gépi sajátosságokból adódó programozástechnikai megoldásokat.
Ugyanakkor az egyes statisztikai módszereket is géptípustól függetlenül mutatjuk be, hiszen a módszerek elvi alapjainak megértéséhez sem a programnyelv, sem pedig a géptípus ismeretére nincs szükség.
A könyv mindazok számára készült, akik szeretnének megismerkedni a leggyakrabban használt statisztikai módszerekkel, azok alkalmazási lehetőségeivel és a rendelkezésükre álló kisszámítógépen kisebb statisztikai feldolgozásokat szeretnének önállóan elvégezni.
Nincs hozzászólás. Szóljon hozzá!